LETNIE KONCERTY z WOLNYM WSTĘPEM

Od 2 lipca nad Stawami Brustmana powraca cykl koncertów pt. “Muzyka na Wodzie. VI Letnie Koncerty na Wawrzyszewie”.
W każdy piątek lipca, zawsze o godz. 18.00 zagra muzyka lekka i przyjemna.
Organizatorzy zapraszają na koncerty z własnymi kocykami lub leżakami. W razie deszczowej pogody koncerty odbywają się w sali koncertowej Bielańskiego Ośrodka Kultury, choć liczba miejsc na sali pozostaje ograniczona. Więcej: https://warsawnow.pl/muzyka-na-wodzie-vi-letnie-koncerty-n…/

W tym roku powracają także Letnie Koncerty Promenadowe, w każdą wakacyjną niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 12.00 przed Pałac Szustra, gdzie swoją siedzibę ma Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki. na Letnie Koncerty Promenadowe. Koncerty ponadczasowej muzyki odbywają się wśród zieleni starych drzew, śpiewu ptaków, szumu wiatru w Parku Morskie Oko przy Pałacyku Szustra.
Więcej: https://warsawnow.pl/letnie-koncerty-promenadowe-2021/

I wreszcie JAZZ na Starówce – od 3 lipca rusza 27. edycja popularnego festiwalu i zapowiada się bardzo ciekawie. W tym roku także festiwal upłynie głównie pod znakiem polskich wykonawców na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w czasie pandemii. Wystąpią gwiazdy polskiego jazzu, będą gorące nazwiska i jazzowe odkrycia, premiery i wyjątkowe projekty. Usłyszymy również znakomite akcenty międzynarodowe. Więcej: https://warsawnow.pl/jazz-na-starowce-2021/

WOLNY … CZAS WOLNY W WARSZAWIE

Pogoda, a także luzowanie obostrzeń „wypędza” nas wreszcie z domów. Jak spędzić, w tym za darmo, czas w Warszawie? 
Więcej o takich możliwościach na: https://waw4free.pl

Wstęp wolny w soboty oferuje m.in. Centrum Nauki Kopernik, zapraszając na swój dach. Każdy ogród na dachu jest trochę tajemniczy: dachy są zwykle niedostępne, wymagają zdobycia. Co kryje zielona przestrzeń na budynku Kopernika? Dlaczego nałożono na ten dach zielony kapelusz? Co możecie z niego zobaczyć? 

Jak informują organizatorzy – Ogród na dachu 'Kopernika’ przypomina niektórym krajobraz wulkaniczny, innym nadrzeczny teren ulegający erozji, jeszcze innym – japońskie ogrody skalne. Ścieżki spacerowe – jak strumienie żłobiące glebę – wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików. Wokół mijamy klomby i donice z różnokolorowymi roślinami, a w tle rozpościera się piękna panorama Warszawy. Spacer w naturalnym otoczeniu to wspaniały relaks, ukojenie dla zmysłów i miłe oderwanie od zgiełku miasta. Nasz dach to również świetny punkt obserwacyjny nieba – zapraszamy na wspólne obserwacje przez teleskopy.

WARSZAWSKIE LINIE TURYSTYCZNE

Od 1 maja na ulice Warszawy wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy, a na Wiśle pojawiły się promy. Przed nami 13. sezon Warszawskich Linii Turystycznych, który potrwa do 26 września. Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko gratka dla miłośników komunikacji miejskiej, ale także sposób na poznanie Warszawy, jej zabytków i ciekawych miejsc. Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenie wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z innej perspektywy, przenieść się z bulwarów na zielony brzeg rzeki i cieszyć się pobytem na plaży czy dalszą przejażdżką rowerem po wytyczonych ścieżkach.

Do obsługi linii 36 zostaną skierowane doskonale znane warszawiakom tramwaje 13N, 105Na nazywane „akwariami” oraz wyjątkowy egzemplarz 102N (ten tramwaj został sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku, takie nie jeździły nigdy w Warszawie). Tramwaj 13N to na najbardziej warszawski z warszawskich tramwajów. „Parówki”, „trzynastki”, „kabany” – każdy warszawiak i każda warszawianka na pewno choć trochę kojarzy charakterystyczny kształt tego pojazdu, wielu pamięta dźwięk tramwaju zjeżdżającego np. z nasypu wiaduktu ulicy A. Mickiewicza czy zamykanych harmonijkowych drzwi. Tramwaje 13N stały się jednym z symboli Warszawy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały opracowane i wyprodukowane tylko z myślą o Warszawie, w chorzowskiej fabryce Konstal powstało ich aż 840. Ostatni kurs 13N wykonał po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu, w niedzielę 4 stycznia 2013 roku. Dzisiaj pięć tramwajów 13N pełni jeszcze funkcję techniczną w zajezdniach Tramwajów Warszawskich. Tramwajarze zachowali osiem tramwajów, które wożą pasażerów jako jeżdżące zabytki. Przygotowali też specjalną stronę internetową tylko o parówkach – 36.com.pl. 

Na Wisłę wracają promy. Bezpłatnie będzie można korzystać z przepraw promowych przez królową polskich rzek. Od 1 maja promy zaczną kursować na trzech trasach:

1) Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)
2) Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)
3) Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

Więcej informacji o Warszawskich Liniach Turystycznych: 
https://www.um.warszawa.pl/…/warszawskie-linie-turystyczne-…

Nie żyje Helmut Jahn, niemiecki architekt i projektant

Nie żyje Helmut Jahn, niemiecki architekt i projektant m.in. warszawskiego wieżowca Cosmopolitan, którym mamy zaszczyt administrować. 

Architekt Stanisław Rudzki skomentował to natomiast – „Wczoraj w wypadku rowerowym pod Chicago w wieku 81 lat zginął Helmut Jahn. Mój ulubiony lawirant między modernizmem, a postmodernizmem, autor Cosmopolitanu – najlepszego warszawskiego wieżowca. Jak powiedział na wykładzie – naszkicował go na serwetce lecąc do Warszawy.” 

Więcej:
https://metrowarszawa.gazeta.pl/…/7,141111,27068765,helmut-…

NOC MUZEóW

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, wraca Noc Muzeów w stolicy. W nowej formule, bezpiecznej i z zachowaniem reżimu sanitarnego, święto kultury będzie obchodzone 15 maja.

Od 4 maja br. muzea i galerie ponownie są otwarte. O ile nie zmieni się sytuacja epidemiologiczna, podczas Nocy Muzeów będzie możliwe zwiedzanie instytucji – nie tylko tych związanych z kulturą. W tegorocznej odsłonie swój udział potwierdziło 180 placówek, w tym 17 nowych.

Mając jednak na względzie sytuację epidemiologiczną zostały zaplanowane dodatkowe działania w nowej formule. Pierwsza to spacer z kulturą, czyli wydarzenia i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib. Zostały przygotowane dwie trasy spacerowe do najciekawszych miejsc w centrum miasta. Pomocna tu będzie mapka z przebiegiem tych tras. Przygotowano również ok. 100 wydarzeń online, które mogą być zachęta do wizyty w wirtualnym muzeów.

Nie zabraknie tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania – autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza. Zwiedzanie odbędzie się w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym.
Szczegółowe informacje są dostępne: um.warszawa.pl/nocmuzeow/

Świąteczna Iluminacja 2020

A może w ramach weekendowego spaceru – odwiedziny Traktu Królewskiego? Świąteczna Iluminacja 2020 została zrealizowana w duchu przedwojennej Warszawy. Warto wybrać się do centrum miasta, tak pomiędzy świątecznymi przygotowaniami.

„Nieruchomościowy Oskar” dla nieruchomości zarządzanej przez Lux Dom

„Nieruchomościowy Oskar” dla nieruchomości zarządzanej przez Lux Dom, a znajdującej się w samym sercu Gdańska.

W Paryżu podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców konkursu MIPIM Awards 2020. Nagrody przyznawane w tym ogólnoświatowym, najbardziej uznanym konkursie w branży nieruchomości nazywane są „Oskarami Nieruchomości”. W kategorii Najlepszy Projekt Miejski zdobyło je konsorcjum GRANARIA, które w partnerstwie publiczno-prywatnym z Miastem Gdańsk realizuje projekt zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów.

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/wyspa-spichrzow-nagrodzona-oskarem-nieruchomosci,a,179160

PROBLEMY ŚMIECIOWE

Zarządcy i administratorzy Lux Dom aktywnie zgłaszają reklamacje w związku z niewłaściwą realizacją umów na wywóz odpadów, których stronami są m.st. Warszawa i poszczególni operatorzy – firmy delegowane na konkretne dzielnice – obszary miasta. 

Częstokroć zgłoszenia, które mogą być kierowane wyłącznie za pośrednictwem 19115, wspierane dodatkowo przez liczne pisma naszych zespołów oraz bezpośrednio zarządy wspólnot – nie przynoszą oczekiwanego skutku. Dlatego, zgłaszamy potrzeby spotkań z Biurem Gospodarki Odpadami m.st. Warszawy oraz wykonawcami odbiorów. 

Takie spotkanie z zarządcami nieruchomości odbyło się 27 sierpnia w Urzędzie Dzielnicy Wilanów, w którym wzięli udział nasi zarządcy reprezentujący dzielnice Wilanów i Mokotów. Zgłoszono wszystkie zaistniałe problemy, tj. nieterminowość, samowolne zmiany harmonogramu, uszkodzenia nieruchomości podczas odbiorów przez brygady, a także problemy komunikacyjne, skutkujące czasem bezsilnością zarządców w sprawach interpretacji przepisów i regulaminów wewnętrznych m.st. Warszawy, które bardzo często nie odpowiadają stanowi faktycznemu nieruchomości, tj. np. usytuowanie, czy rozmiary altan. 
Podczas spotkania padły deklaracje Biura Gospodarki Odpadami zajęcia się indywidualnymi sprawami i „kolizjami” formalnymi w konkretnych lokalizacjach, w tym uzyskaliśmy bezpośredni kontakt do właściwych urzędników. Zgłosiliśmy szereg propozycji usprawnienia systemu, które po tym spotkaniu przekażemy też drogą formalną.

ZEBRANIA WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH

Trwają już obowiązkowe zebrania roczne we wspólnotach mieszkaniowych. Serdecznie zachęcamy Państwa do udziału w nich.

Na zebraniu podejmowane są decyzje mające fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania nieruchomości. Zarząd (Zarządca) omawia na nim sprawozdanie finansowe za rok 2018. Prezentowane są kierunki dla nieruchomości w poszczególnych sprawach. To wówczas członkowie wspólnoty mają możliwość dzielenia się swoimi pomysłami, spostrzeżeniami, czy obiekcjami.

Do najważniejszych kwestii podejmowanych na zebraniu należą udzielenie absolutorium Zarządowi wspólnoty, Sprawozdanie finansowe oraz prezentacja i uchwalenie planu finansowo-gospodarczego na rok 2019 dla nieruchomości.

Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zebraniu osobiście, macie prawo do udzielenia pełnomocnictwa zaufanej osobie, która w Waszym imieniu będzie reprezentowała Was na zebraniu. Wystarczy, jeśli uzgodnicie Państwo sposób głosowania w naszym imieniu pod wskazanymi w Zawiadomieniu uchwałami. Pełnomocnictwo musi mieć formę pisemną, stanowi zawsze załącznik do materiałów na każde zebranie.

Zachęcamy Państwa do zgłaszania propozycji tematów, projektów uchwał oraz rekomendacji wydatków remontowych, które warto omówić i poruszyć na spotkaniu z właścicielami.