Sezon grzewczy start - Jak oszczędzać ciepło? cz. II

7. Rozważ zamontowanie ekranów za grzejnikowych – ciepło będzie emitowane do środka pomieszczenia – dzięki materiałowi izolacyjnemu, który odbija nawet do 90% ciepła, nie będzie ono emitowane na ścianę, przez którą przenika na zewnątrz budynku.

8. Na czas pracy poza domem, wyjazdu, czyli dłuższej nieobecności w lokalu warto „przykręcić” ogrzewanie. A jeśli koniecznie musisz wrócić po pracy do ciepłego mieszkania, można zamontować inteligentne głowice termostatyczne sterowane z poziomu telefonu

9. Należy wietrzyć lokal – najlepiej krótko i gruntownie, nie wychładzając pomieszczenia. Odpowiednia wentylacja mieszkania zapewnia lepsze samopoczucie domowników, ale istotne jest by nie tracić przy tym ciepła. Dlatego zanim otworzysz okna, przykręć kaloryfery. Wietrzenie przy uchylonych oknach jest nieefektywne i prowadzi do niepotrzebnego zużycia energii. Wietrzymy od 5 do 15 min.. Ciepło zawarte w ścianach spowoduje wyrównanie temperatury w lokalu.

10. Zwiększ izolacyjność cieplną i szczelność okien i drzwi – ich nieszczelność jest główną przyczyną strat ciepła. Wymiana to jedno z najbardziej efektywnych działań pozwalających na zmniejszenie strat energii cieplnej nawet o połowę. Wymieniając okna zadbaj aby były one wyposażone w nawiewniki.

11. Prawidłowe działanie wentylacji. Nie należy zasłaniać nawiewników okiennych. Wymiana powietrza jest konieczna, szczególnie w przypadku wentylacji mechanicznej. Przy zaburzeniu działania wentylacji dochodzi do wilgoci w lokalu, a kolejno nawet pleśni.

Data dodania:
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin