2011-12-21 21:34:56

Architekt radzi - jak zaprojektować kuchnię naszych marzeń

Projektowanie kuchni jest wyzwaniem nie tylko dla projektantów, którzy na ograniczonej powierzchni muszą zmieścić wiele sprzętów i sprawić by kuchnia była funkcjonalna i piękna, ale i dla osób, które przygotowują się do spotkania z projektantem - INWESTORÓW. Projektując kuchnię musimy odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących kolorystyki, materiałów i funkcji. A oto jak możemy przygotować się do takiego spotkania.

Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu, dlatego też dla wielu osób urządzanie tego wnętrza jest wyjątkowo ważne.

Powierzchnia kuchni

W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie i zastanowić się co chcielibyśmy mieć w swojej kuchni i na czym najbardziej nam zależy. Jeśli lubimy gotować priorytetem naszym staje się jej funkcjonalność i wygoda. Musimy mieć miejsce na sprzęty, na przechowywanie produktów, naczyń i garnków. Musimy też pomyśleć o miejscu do pracy – przestrzeni roboczej i wygospodarowaniu odpowiedniej wielkości blatu.

Urządzając kuchnię zacznijmy więc od wybrania sprzętów, które mają się w niej znaleźć, a dopiero później do nich dopasujmy ustawienie mebli. Na rynku dostępne są sprzęty w różnych rozmiarach np. zamiast zmywarki 60 cm, wstawmy zmywarkę 45 cm, to samo w przypadku piekarnika, okapu czy kuchenki. Dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie mebli pod wymiar, zapewniających nam jak najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Kolor w kuchni

Zmieniająca się moda, trendy i nasze upodobania nie ułatwiają nam wyboru kolorystyki do naszej kuchni i całego mieszkania. Trzeba pamiętać o ścianach, meblach i dodatkach, wszystko to musi do siebie pasować i dobrze razem wyglądać. Kolor ma też bardzo duży wpływ na nasz nastrój i samopoczucie, dlatego tym bardziej powinniśmy zastanowić się na odpowiednim jego wyborem urządzając nasze mieszkanie.

Małe kuchnie nie lubią ciężkich i ciemnych mebli. Aby kuchnię optycznie powiększyć należy  wybrać jasne kolory, które sprawią, że kuchnia będzie wyglądać na większą niż jest w rzeczywistości. Korzystnym rozwiązaniem jest również zastosowanie lakierów lub folii, jako materiałów wykończeniowych na frontach mebli. Uzyskany w ten sposób efekt odbicia światła powiększa jeszcze optycznie wnętrze i dodaje lekkości.

Ciekawym efektem jest również zastosowanie przeszklonych frontów szafek, które można dodatkowo podświetlić od środka, co doda im niepowtarzalnego i nowoczesnego wyglądu.

Aby nadać kuchni lekkości, zamiast tradycyjnych górnych szafek wiszących zastosować można półki lub szafki wiszące przeszklone i zdecydowanie mniejsze od dolnej zabudowy.

Jeśli dysponujemy większą powierzchnią kuchni możemy pozwolić sobie na zastosowanie ciemniejszych kolorów i zwartej zabudowy. Zabudowując na przykład jedną ścianę od sufitu do podłogi wysokimi szafami, ukryć w nich możemy takie elementy jak lodówka, piekarnik, mikrofalówka czy nawet zmywarka lub pralka.
Należy pamiętać by nie wprowadzać do wnętrza zbyt dużego chaosu i bałaganu, dlatego musimy bardzo starannie dobierać kolory, faktury i kształty.

Otwarta przestrzeń

Coraz częściej odbierając plany mieszkania od developera spotykamy się z przestrzenią kuchni otwartej na pokój dzienny. Zaletą tego rozwiązania jest zwiększenie powierzchni kuchni i miejsca do przechowywania przedmiotów. Na granicy pokoju dziennego i kuchni można też wprowadzić dodatkowe meble w postaci witryny lub komody, w których można schować część naczyń. Do kuchni otwartej wpada też dużo więcej światła co optycznie ją powiększa.

W każdej kuchni potrzebne jest miejsce do spożywania posiłków. Może to być tradycyjny stół, barek lub wyspa kuchenna, ostatnio tak modne rozwiązanie. Zaletą wyspy jest zachowanie kontaktu z innymi domownikami podczas gotowania, co sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. Wyspa daje nam też dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Może służyć jako miejsce do przygotowywania posiłków, znajdą się w niej szuflady na garnki, naczynia i sztućce. Można na wyspie zamontować zlew czy płytę indukcyjną, jednak to rozwiązanie trzeba przewidzieć już na etapie wykańczania mieszkania po to, aby można było podłączyć wszystkie instalacje. Aby wyspa wyglądała atrakcyjnie trzeba też pamiętać o tym, by wszystkie instalacje pochować tak by były niewidoczne.

Wszystkie z wymienionych powyżej elementów odgrywają ogromną rolę przy podejmowaniu decyzji co do projektowania kuchni. Zawsze swoją pomocą, doświadczeniem i pomysłami służą projektanci czy architekci, których celem jest stworzenie projektu spełniającego oczekiwania inwestora. Wybierając rozwiązania na lata warto poradzić się profesjonalisty.
 

autor: www.gerodesign.pl