2011-07-10 09:30:49

Wyjeżdżasz na wakacje, ferie, święta? Zabezpiecz mieszkanie!

Jak pokazują policyjne statystyki w ostatnich latach zwiększa się liczba włamań do mieszkań. Średnio złodzieje okradają kilka warszawskich mieszkań każdego dnia. Wakacje, ferie, wyjazdy świąteczne to dla nich okres najbardziej wytężonej pracy. Dlatego przed wyjazdem  należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie.

 

Specjaliści mówią, że na złodzieja nie ma zamka. Przed kradzieżą nie ochronią nawet najlepsze technologie zabezpieczeń – zamki, drzwi i okna antywłamaniowe. Dla doświadczonego „fachowca” to jedynie drobne utrudnienia. Nie są także przeszkodą mieszkania na wyższych piętrach. Według policji większość włamywaczy cechuje się bardzo dobrą sprawnością fizyczną, która pozwala im wejść po balkonach nawet na najwyższe piętra. Dlatego najbardziej skuteczne zabezpieczenia nie mają nic wspólnego z technologią. Od lat najlepszą ochronę mieszkania zapewniają zaprzyjaźnieni sąsiedzi i rodzina oraz profesjonalna ochrona dbająca o bezpieczeństwo całego budynku i poszczególnych mieszkań. Warto skorzystać z kilku porad, które pomogą uchronić się przed włamaniem lub przynajmniej zminimalizować ewentualne straty związane z tym przykrym zdarzeniem.

Nie ma jak rodzina

Nic tak nie zachęca złodzieja jak opuszczone mieszkanie. Po czym to poznać? Po tym, że nawet w upał pozamykane są wszystkie okna, w mieszkaniu wieczorami nie pali się światło i nie widać włączonego telewizora. Dodatkowo w skrzynce na listy i pod drzwiami zaczynają się piętrzyć listy i ulotki.

Oczywiście nie namawiamy do zostawiania na czas wyjazdu otwartych okien. Wręcz przeciwnie. Przed wyjazdem należy dokładnie upewnić się, że wszystkie okna, balkon i drzwi wejściowe zostały zamknięte. Przy okazji warto pamiętać, że należy także zakręcić wszystkie krany oraz odciąć dopływ wody, gazu i prądu w instalacji pionowej. Nie zapobiegnie to włamaniu, ale zmniejszy ryzyko np. zalania sąsiadów. Wracając jednak do zabezpieczenia mieszkania przed kradzieżą, to po upewnieniu się, że wszystko zostało dokładnie zamknięte, warto przekazać komplet kluczy zaprzyjaźnionym sąsiadom, znajomym lub rodzinie. Dzięki temu będą oni mogli przyjść, co kilka dni otworzyć okna, zapalić światło i włączyć telewizor oraz usunąć stertę ulotek mówiącą: „uwaga, nikogo nie ma w domu”! Przy okazji mogą także podlać kwiaty a później zadzwonić z informacją, że w mieszkaniu wszystko w porządku.

Dobra alternatywa

Jeśli nie mamy znajomych lub rodziny, którym akurat możemy zostawić klucze a budynek jest ochraniany przez profesjonalną firmę warto poinformować o wyjeździe kierownika zmiany. Przy okazji można zostawić mu numer telefonu. Ochrona będzie wówczas mogła zwrócić większą uwagę na lokal i jednocześnie szybko się skontaktować w przypadku sytuacji wymagającej wyjaśnienia. Oczywiście, jeśli mieszkanie będzie odwiedzała rodzina czy znajomi, warto uprzedzić o tym ochronę, żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień.
Dodatkowo można zainwestować w automatyczny włącznik światła, który w określonym czasie będzie włączał lampkę próbując oszukać złodziei, że ktoś przebywa w mieszkaniu. Nie jest to sposób idealny i większość przestępców się na niego nie nabierze, ale zawsze warto spróbować.

Najlepsze praktyki

Istotną praktyką jest także usunięcie z mieszkania cennych rzeczy. Podobnie jak polisa ubezpieczeniowa, nie uchroni to przed włamaniem, ale pozwoli zminimalizować ewentualne straty. Złodzieje wiedzą gdzie chowa się cenne przedmioty. Nie warto podejmować próby ich przechytrzenia. Zwykle nie wychodzi się na tym dobrze. Na liście najczęściej ginących rzeczy znajdują się pieniądze, biżuteria, sprzęt elektroniczny, dokumenty, kosmetyki i zegarki. Dlatego pieniądze najlepiej przekazać do banku a biżuterię zabrać ze sobą, schować w skrytce bankowej lub przekazać rodzinie. Podobnie warto postąpić z wszystkimi cennymi rzeczami. Nie należy zostawiać w domu także ważnych dokumentów ani kart płatniczych. Jeśli w mieszkaniu znajdują się sprzęty elektroniczne, których nie zamierzamy wynosić z mieszkania, należy przynajmniej spisać ich numery identyfikacyjne. W przypadku kradzieży ułatwi to sprawę ich poszukiwania i późniejszej identyfikacji. Numery warto także posiadać przy zawieraniu polisy ubezpieczeniowej. Zapisanie ich w umowie wyeliminuje ewentualne późniejsze nieporozumienia z ubezpieczycielem.

 

Karta alarmowa

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, w aplikacji "Moja wspólnota",w zakładce FORMULARZE I WZORY PISM, został zamieszczony nowy dokument: KARTA ALARMOWA.  Zapraszamy do skorzystania z tego narzędzia – zostało przygotowane z myślą o zagwarantowaniu możliwości kontaktu z opiekunem Państwa lokalu w czasie Państwa nieobecności.

Kartę można pobrać tu: http://lux-dom.pl/download/karta alarmowa.docx