2010-04-15 12:52:30

Jak oszczędzać energię?

Energia elektryczna to nieodłączny składnik współczesnego życia. Nie sposób sobie wyobrazić nasze życie bez prądu. Wystarczy, że zabraknie go na kilka godzin, a już wpadamy w panikę!

Choć energia jest niezbędna, to jej zużycie warto ograniczać. Zwłaszcza jeśli jest zużywana niepotrzebnie. Dlaczego? Nie tylko przyniesie to oszczędności domowemu budżetowi, ale przyniesie korzyści planecie, dla której nie jest obojętne ile dwutlenku węgla emitowane jest do atmosfery. Choć trudno sobie to wyborazić, bez wprowadzania radykalnych zmian do sposobu naszego życia możliwie są oszczędności energii na poziomie kilkudziesięciu procent! Zastosowanie się do kilku poniższych porad powinno umożliwić dokonanie znaczących postępów.

elektryka


Ogrzewanie

Biorąc pod uwagę fakt, że ogrzewanie pochłania ogromną większość zużywanej w gospodarstwie domowym energii (ponad 70%) to właśnie na tym polu można dokonać najbardziej znaczących oszczędności.
Sprawdź czy grzejniki w mieszkaniu nie są zasłonięte grubymi, ciężkimi zasłonami lub zastawione meblami. Jeśli tak jest zastanów się jak można zmienić aranżację przestrzeni by je odsłonić i jednocześnie zapewnić efektywną dystrybucję emitowanego przez kaloryfer ciepła.

Nie każdy lubi przebywać w chłodnych pomieszczeniach. Nie będziemy zatem podpowiadać, jaką temperaturę należy utrzymywać w mieszkaniu, bo to sprawa zbyt indywidualna. Niech wystarczy tylko podpowiedź, że obniżenie temperatury o jeden stopień prowadzi do oszczędności zużycia energii od 3 do nawet 6 %. Na pewno, jeśli mieszkanie jest duże, nie warto ogrzewać jednakowo wszystkich pomieszczeń. W tych rzadko odwiedzanych może panować niższa temperatura, a tam gdzie rodzina przebywa częściej - wyższa.
W tym miejscu warto dodać, że nie należy wychładzać żadnego pomieszczenia zbytnio. Ponowne ogrzewanie będzie kosztować więcej niż utrzymywanie stałej temperatury np. na poziomie 13-17 stopni.

Kuchenka

Gotowanie ma stosunkowo niewielki udział (7%) w całkowitym zużyciu energii w gospodarstwie domowym, ale i na tym polu można dokonać oszczędności. Gotowanie w garnku bez przykrycia to strata ok. 30% energii. Zatem w miarę możliwości warto gotować pod przykryciem. Dane liczbowe pokazują, że optymalne zużycie energii gwarantują kuchnie indukcyjne, ale nie każdy może sobie na taką pozwolić. Na pewno warto zwrócić uwagę na czas przyrządzania potraw i odpowiednio wcześnie wyłączać kuchenkę elektryczną, która jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu podgrzewa garnek czy patelnię.

Lodówka

Lodówka to urządzenie, który zużywa najwięcej pradu spośród wszystkich sprzętów AGD. Dlatego tak ważne jest by nie otwierać jej bez powodu. Już kilkumilimetrowa warstwa lodu na ścianka zamrażarki powoduje niepotrzbny wzrost kosztów energii. Warto ją zatem w takie sytuacji rozmrozić. Jeśli lodówka jest stara, warto wymienić ją na nową. Blisko połowę mniejsze zużycie energii w porównaniu do starszych technologii pozwoli złagodzić w dłuższym czasie jednorazową inwestycję. Co ważne, wymieniając lodówkę warto się zastanowić czy nie stoi zbyt blisko kuchenki i piekarnika lub nie stoi naprzeciwko okna, przez które w ciągu wpada dużo słońca. To wszystko powoduje bowiem większe zużycie energii.

Zmywarka, światło i komputer

Zmywarka zużywa naprawdę mało prądu. To nawet nie jest 1 % całkowitego zużycia energii w gospodarstwie domowym. Zmywarka pozwala oszczędzac wodę oraz energię potrzebną do podgrzania wody. Nikt przecież nie będzie zmywał w zimnej.
Wprawdzie oświetlenie nie stanowi dużej części całkowitego zużycia, ale z drugiej strony tak niewiele kosztuje wyłączenie światła w pustym pokoju, zwłaszcza jeśli nie wymieniliśmy jeszcze żarówek na świetlówki energooszczędne.
O oszczędnościach czasem wystarczy tylko pamietać. Wyłączenie na noc komputera i wyjęcie z gniazdek ładowarek telefonów (lub innych urządzeń) to także oszczędności. Będą one jeszcze większe jeśli komputer stacjonarny zamienimy na laptop.


Dane liczbowe pochodzą z publikacji RWE Stoen "Przewodnik domowy - Przełącz się na oszczędzanie" (www.swiadomaenergia.pl).