2011-02-06 13:59:10

Domowe sposoby oszczędzania wody

Zasoby wody na całym świecie, w tym również w Polsce, kurczą się. Jej cena sukcesywnie wzrasta, co boleśnie odczuwamy płacąc coraz wyższe rachunki. Jak zmniejszyć koszty zużycia wody w naszym mieszkaniu, bez obniżenia własnego poczucia komfortu?

Zwykle nie zastanawiamy się, ile wody zużywamy w naszych domach na co dzień. Wg danych Ministerstwa Infrastruktury średnie zużycie wody przypadające na jednego mieszkańca Polski wynosi ok. 110 litrów dziennie. W dużych miastach ilość ta wynosi już ok. 145 litrów/dziennie. Czy to dużo? Wszystko jest punktem odniesienia. Człowiek do przeżycia potrzebuje średnio tylko ok. 2,5 litra wody dziennie...

Zużywanie znacznej ilości wody jest bez wątpienia skutkiem pojawiania się nowych potrzeb oraz zmian, jakie następują w stylu naszego życia. Zdarza nam się jednak zupełnie nieświadomie marnować wodę.

W jaki sposób racjonalnie korzystać z wody i zmniejszyć wydatki na nią?

Oto kilka prostych metod:

1. Zmiana nawyków użytkowania

Analiza zwyczajów użytkowania wody w gospodarstwach domowych pokazuje, że najczęstszymi źródłami marnotrawienia wody są:

niezakręcony kran podczas mycia zębów lub golenia,

kąpiele w wannie,

zmywanie naczyń pod bieżącą wodą,

pranie ubrań przy półpełnej pralce.

Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci zakręcania kurków z wodą podczas mycia zębów. Zachęca się także do korzystania z szybkiego, orzeźwiającego i zdrowszego prysznica, zamiast regularnej kąpieli w wypełnionej po brzegi wannie. Zmywarki z programem oszczędnościowym, dostosowującym ilość pobieranej wody do wielkości załadowania urządzenia, są już dziś standardem. Jednak nie wszystkie naczynia nadają się do mycia w zmywarkach. W przypadku ręcznego zmywania warto zatem używać bieżącej wody jedynie do spłukania naczyń umytych uprzednio w napełnionej wodą z płynem komorze zlewozmywaka lub misce. Takie zmywanie jest równie skuteczne jak to pod strumieniem wody, a pozwala uzyskać znaczne oszczędności w zużyciu wody. Warto pamiętać także, że do spłukania toalety nie zawsze konieczne jest wykorzystanie pełnego zbiornika wody. Zmniejszeniu zużycia wody sprzyja powszechne dziś wyposażanie mieszkań w spłuczki z dwudzielnym systemem spłukiwania lub przyciskiem „Spłukuj / Stop”.

2. Wyeliminowanie przecieków

Kapiące krany, woda wyciekająca ze zbiornika toalety to częste przypadki marnotrawstwa wody w wielu mieszkaniach. W przypadku nowych mieszkań zwykle o tym nie myślimy. Warto jednak pamiętać o regularnej kontroli instalacji i na bieżąco eliminować pojawiające się przecieki poprzez wymianę niedrogich uszczelek, czy innych zużytych części.

3. Instalacja prostych urządzeń ograniczających wypływ wody

Mycie pod silnym strumieniem wody jest bardzo przyjemne, ale kosztowne. Można jednak zredukować zużycie wody w łazience i kuchni z zachowaniem skuteczności mycia i bez zmniejszenia komfortu. Wystarczy zamontować na końcu wylewki baterii perlator – niewielkie urządzenie z sitkiem o drobnych oczkach. Zasada działania perlatora polega na silnym napowietrzeniu strumienia wypływającej wody i poprzez to optycznym zwiększeniu jego objętości. Odnosi się wrażenie, że strumień wody jest taki sam, jak przed zastosowaniem perlatora, ale faktyczne zużycie wody jest znacząco mniejsze.
Większość nowoczesnych baterii jest już fabrycznie wyposażona w perlatory. Tradycyjne perlatory pozwalają ograniczyć zużycie wody o około 15-50%. Ale istnieją także perlatory z dodatkową wkładką redukującą wypływ wody, co pozwala na dodatkowe zaoszczędzenie ok. 20% wody.

Z kolei przy wężu prysznicowym warto zamontować reduktor przepływu wody lub dokonać wymiany słuchawki na taką, która dzięki swej budowie pozwoli ograniczyć zużycie wody nawet do 50% bez wrażenia zmniejszenia siły strumienia wody. To niedrogie urządzania, a inwestycja w nie bardzo szybko się zwraca.

4. Montaż wodooszczędnych typów baterii

Na etapie wyposażania lub remontu mieszkania warto zainteresować się nowoczesnymi typami baterii. Oszczędzaniu wody z pewnością sprzyjają baterie jednouchwytowe ze względu na możliwość szybkiego ustawienia wody o wymaganej temperaturze. Niektóre wyposażone są dodatkowo w specjalne blokady wypływu wody lub przycisk eko, który pozwala na uzyskanie maksymalnego strumienia wody dopiero po jego wciśnięciu. Bateriami oszczędzającymi wodę są również baterie termostatyczne. Z wylewki płynie woda dopiero po osiągnięciu żądanej temperatury. Nie marnujemy zatem wody, czekając aż zacznie płynąć ciepła. Innym, niestety stosunkowo drogim rozwiązaniem są baterie bezdotykowe, z których woda płynie w chwili podstawienia rąk pod wylewkę.

Zespół Ecopoint
www.ecopoint.com.pl