Firma Lux Dom Zarządzanie nieruchomościami została laureatem konkursu „Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości 2023”

W dniu 7 września 2023 firma Lux Dom Zarządzanie nieruchomościami została laureatem konkursu „Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości 2023”, który jest najbardziej wiarygodnym i prestiżowym konkursem dla małych, średnich i dużych firm w branży zarządców nieruchomości w Polsce. Organizowany od 2014 roku, a jego misją jest wspieranie rozwoju, jakości świadczonych usług oraz przedsiębiorczości polskich zarządców nieruchomości.

To wyróżnienie jest dla spółki Lux Dom wielkim uznaniem i nobilitacją, które dla naszych klientów będzie dowodem współpracy z profesjonalistą i rzeczowym partnerem oferującym komfort, że ich budynki znajdują się pod opieką elity w branży zarządzania.

Jednym z podstawowych zadań zarządcy nieruchomości jest podnoszenie wartości nieruchomości, jednak ten zawód to nie tylko wyniki finansowe, a przede wszystkim ludzie, wielka odpowiedzialność́, nieprzeciętne pomysły i ich realizacja oraz duma związana z reprezentowaniem mieszkańców wspólnot mieszkaniowych.

Lux Dom zajmuje się zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami mieszkalnymi już 21 lat. Podróż od małej firmy z kilkoma budynkami do znaczącego podmiotu z ponad 20 000 lokalami pod opieką to ciągłe ulepszanie usługi, reagowanie na zmiany rynkowe i technologiczne, systematyczna praca nad innowacyjnością, która właśnie w obecnej edycji konkursu została doceniona.

Szczególne doświadczenia ostatnich, bardzo trudnych dla naszego zawodu lat, z inflacją, wojną w tle i szalejącymi cenami energii, wymusiły naszą kreatywność w poprawianiu komfortu życia klientów, podwyższaniu wartości ich własności i optymalizowaniu kosztów. Znajomość nowych technologii oraz ich implementacja pomaga szczególnie w tych czasach. Dajemy naszym klientom naszą wiedzę i możliwości wynikające z efektu skali – Państwo odwdzięczają się zaufaniem. Dziękujemy!

zmiany w przepisach drogowych

Od 1 czerwca duże zmiany w przepisach drogowych. Zgodnie z nimi pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. 

Ustawa wprowadza także zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Ponadto, nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Koniec także z tzw. jazdą na zderzaku. Ustawa wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.

PLANY USPRAWNIENIA

PLANY USPRAWNIENIA funkcjonowania spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Celem przygotowanego projektu ustawy jest też usprawnienie działania spółdzielni. Wśród proponowanych zmian znajduje się powierzenie podjęcia decyzji o wyborze zarządu spółdzielni walnemu zgromadzeniu, a także przywrócenie zebrania przedstawicieli w spółdzielniach mieszkaniowych. Ważną zmianą jest wprowadzenie kadencyjności zarządu. Nowe rozwiązania mają stworzyć dogodne warunki dla spółdzielni do rozpoczynania inwestycji mieszkaniowych – budowy przystępnych cenowo mieszkań spółdzielczych lokatorskich.

Wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali otrzymał pozytywną opinię Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu.

Propozycje zmian do ustawy o własności lokali są odpowiedzią na postulaty środowiska zarządców nieruchomości, uwzględniają także dorobek orzecznictwa. Zmiany dotyczą m.in. wskazania terminu, po upływie którego zaległości w opłatach za lokal mogą być podstawą do żądania w trybie procesu sprzedaży lokalu w celu zaspokojenia należności wspólnoty.

Źródło: Administrator24.info.pl

WARSZAWSKIE LINIE TURYSTYCZNE

Od 1 maja na ulice Warszawy wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy, a na Wiśle pojawiły się promy. Przed nami 13. sezon Warszawskich Linii Turystycznych, który potrwa do 26 września. Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko gratka dla miłośników komunikacji miejskiej, ale także sposób na poznanie Warszawy, jej zabytków i ciekawych miejsc. Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenie wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z innej perspektywy, przenieść się z bulwarów na zielony brzeg rzeki i cieszyć się pobytem na plaży czy dalszą przejażdżką rowerem po wytyczonych ścieżkach.

Do obsługi linii 36 zostaną skierowane doskonale znane warszawiakom tramwaje 13N, 105Na nazywane „akwariami” oraz wyjątkowy egzemplarz 102N (ten tramwaj został sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku, takie nie jeździły nigdy w Warszawie). Tramwaj 13N to na najbardziej warszawski z warszawskich tramwajów. „Parówki”, „trzynastki”, „kabany” – każdy warszawiak i każda warszawianka na pewno choć trochę kojarzy charakterystyczny kształt tego pojazdu, wielu pamięta dźwięk tramwaju zjeżdżającego np. z nasypu wiaduktu ulicy A. Mickiewicza czy zamykanych harmonijkowych drzwi. Tramwaje 13N stały się jednym z symboli Warszawy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały opracowane i wyprodukowane tylko z myślą o Warszawie, w chorzowskiej fabryce Konstal powstało ich aż 840. Ostatni kurs 13N wykonał po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu, w niedzielę 4 stycznia 2013 roku. Dzisiaj pięć tramwajów 13N pełni jeszcze funkcję techniczną w zajezdniach Tramwajów Warszawskich. Tramwajarze zachowali osiem tramwajów, które wożą pasażerów jako jeżdżące zabytki. Przygotowali też specjalną stronę internetową tylko o parówkach – 36.com.pl. 

Na Wisłę wracają promy. Bezpłatnie będzie można korzystać z przepraw promowych przez królową polskich rzek. Od 1 maja promy zaczną kursować na trzech trasach:

1) Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)
2) Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)
3) Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

Więcej informacji o Warszawskich Liniach Turystycznych: 
https://www.um.warszawa.pl/…/warszawskie-linie-turystyczne-…

Nie żyje Helmut Jahn, niemiecki architekt i projektant

Nie żyje Helmut Jahn, niemiecki architekt i projektant m.in. warszawskiego wieżowca Cosmopolitan, którym mamy zaszczyt administrować. 

Architekt Stanisław Rudzki skomentował to natomiast – „Wczoraj w wypadku rowerowym pod Chicago w wieku 81 lat zginął Helmut Jahn. Mój ulubiony lawirant między modernizmem, a postmodernizmem, autor Cosmopolitanu – najlepszego warszawskiego wieżowca. Jak powiedział na wykładzie – naszkicował go na serwetce lecąc do Warszawy.” 

Więcej:
https://metrowarszawa.gazeta.pl/…/7,141111,27068765,helmut-…

NOC MUZEóW

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, wraca Noc Muzeów w stolicy. W nowej formule, bezpiecznej i z zachowaniem reżimu sanitarnego, święto kultury będzie obchodzone 15 maja.

Od 4 maja br. muzea i galerie ponownie są otwarte. O ile nie zmieni się sytuacja epidemiologiczna, podczas Nocy Muzeów będzie możliwe zwiedzanie instytucji – nie tylko tych związanych z kulturą. W tegorocznej odsłonie swój udział potwierdziło 180 placówek, w tym 17 nowych.

Mając jednak na względzie sytuację epidemiologiczną zostały zaplanowane dodatkowe działania w nowej formule. Pierwsza to spacer z kulturą, czyli wydarzenia i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib. Zostały przygotowane dwie trasy spacerowe do najciekawszych miejsc w centrum miasta. Pomocna tu będzie mapka z przebiegiem tych tras. Przygotowano również ok. 100 wydarzeń online, które mogą być zachęta do wizyty w wirtualnym muzeów.

Nie zabraknie tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania – autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza. Zwiedzanie odbędzie się w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym.
Szczegółowe informacje są dostępne: um.warszawa.pl/nocmuzeow/

COVID 19 / W MaJU łagodniejsze zasady bezpieczeństwa

W maju łagodniejsze zasady bezpieczeństwa – jeśli utrzyma się niski wskaźnik zakażeń. Jaki jest harmonogram ?

OD 1 MAJA

Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne

Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu:

limit – max. 50 osób

Sport – uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach:

dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży
max. 50 proc. obłożenia obiektu

OD 4 MAJA

Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea:

limit 1 osoby na 15 m2
działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Handel – otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe

limit 1 osoby na 15 m2
działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Kult religijny – nabożeństwa z limitem osób:

limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach
rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu

Edukacja – szkoły podstawowe:

nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej
ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy

OD 8 MAJA

Hotele – otwarte dla gości:

max 50 proc. obłożenia obiektu
zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa

OD 15 MAJA

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku:

Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne:

działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik

Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu:

max 50 proc. obłożenia
działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:

limit do 25 osób
w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:

nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy

Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu:

max 25 proc. publiczności

OD 29 MAJA

Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje:

max obłożenie 50 proc. lokalu
działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik

Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:

limit do 50 osób
w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)

Kultura – otwarte kina i teatry

max obłożenie 50 proc. placówki
działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach:

obiekty dostępne dla wszystkich
max obłożenie do 50 proc. (z widownią)

Sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria:

limit 1 osoby na 15m2
działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:

nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów
ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy

ROZLICZENIA MEDIÓW

W marcu, a w niektórych przypadkach wcześniej – przekazywane są Państwu roczne rozliczenia mediów (tj. zużytej wody i ciepła) za rok 2020 dla lokali. Prosimy o dokładne zapoznanie się z nimi, przyjrzenie się stanom liczników, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktowanie się z administratorem budynku w celu weryfikacji odczytów przyjętych do rozliczenia (na wypadek, gdyby licznik uległ awarii lub nastąpiła pomyłka techniczna).