Sezon grzewczy start - Jak oszczędzać ciepło? cz. I

Szanowni Państwo,

Przypominamy proste działania, zasady i rozwiązania techniczne, które znacznie zwiększą efektywność ciepła oraz  pomogą Państwu w uzyskaniu oszczędności związanych z ogrzewaniem.

1. Optymalna temperatura
2.Obniż temperaturę
, ale nie wyłączaj ogrzewania
całkowicie, szczególnie gdy jesteś poza domem oraz
na noc poprzez regulację termostatu.

Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić
ok. 5% ciepła
, ale nie wychładza mieszkania, którego
ponowne nagrzanie pochłania wiele energii.

3.Należy odpowietrzyć kaloryfery (!) każdorazowo przed
rozpoczęciem sezonu grzewczego. Prawidłowo działający
kaloryfer jest ciepły, a nawet gorący na górze, a zimny na dole.
W przeciwnym przypadku należy bezwzględnie odpowietrzyć grzejnik. Można także poprosić konserwatora o pomoc.

https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-grzewcza/odpowietrzania-grzejnika-jak-usunac-powietrze-z-instalacji-jak-odpowietrzyc-kaloryfer-aa-Lmzx-3oL1-xuLX.html

4. Ciepłe powietrze z grzejników musi cyrkulować w pomieszczeniu. Dlatego wszelkie przegrody, osłony, a nawet grube zasłony uniemożliwiają  przedostanie się ciepła do lokalu i jego pomieszczeń. Odpowiednia odległość mebli od kaloryfera to minimum 1 metr. Sięgające do podłogi zasłony osłaniają grzejnik i ograniczają cyrkulację do przestrzeni pomiędzy grzejnikiem a oknem.

5. Tymczasem, na noc używaj zasłon, żaluzji lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła. Korzystaj z naturalnej energii słonecznej w ciągu dnia i nie zasłaniaj okien w mieszkaniu usytuowanym w nasłonecznionym miejscu.

6. W większości nowych nieruchomości ogrzewanie sterowane jest automatycznie. W przypadku, kiedy temperatura spada poniżej 13 st. C, zaczyna działać tzn. „pogodynka”,  ogrzewanie zostaje włączone. Grzejniki lokalowe także działają automatycznie. Jeśli w jednym z pomieszczeń powietrze jest nagrzane (np. od piekarnika, czy grzejnika elektrycznego), to kaloryfer w tym pomieszczeniu będzie zimny, gdyż osiągnięto zadaną temperaturę. Nie należy wówczas „podkręcać” temperatury.

Data dodania:
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin