DYSTRYBUCJA JODKU POTASU

Dystrybucja jodku potasu – na wypadek zagrożenia radiacyjnego w Polsce – będzie koordynowana przez gminy. Za pośrednictwem Wojewodów i PSP tabletki trafiły już do gminnych magazynów. Punkty dystrybucji powstaną m.in. w szkołach, ośrodkach zdrowia, ośrodkach kultury, w siedzibach OSP i aptekach. Wojewodowie podkreślają, że w przypadku zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie wydawany wszystkim pełnoletnim osobom, które zgłoszą się do punktu. Nie będzie rejonizacji.

MSWiA zapewnia, że to standardowa procedura stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Działania takie podjęto w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie.

Przykładowo na Mazowszu jest to 1567 punktów dystrybucji. W Warszawie utworzono 625 punktów dystrybucji tabletek. Będą to głównie szkoły, przychodnie  i apteki.  Z informacji wynika, że lek należy przyjąć niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego, najlepiej w ciągu dwóch godzin.

Więcej: https://www.prawo.pl/zdrowie/kto-wydaje-jodek-potasu,517687.htmhttps://www.prawo.pl/zdrowie/kto-wydaje-jodek-potasu,517687.htmll

Data dodania:
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin